Skip navigation
The Australian National University

Graduating Exhibition Emerging Artist Support Scheme (EASS) Awards 2015

The School of Art's Emerging Artist Support Scheme, otherwise known as EASS, offers a range of awards and prizes to graduating students. Patrons of EASS viewed the Graduating Exhibition on Wednesday 25 November and selected the recipients of their awards, which range from subscriptions, cash and materials through to exhibitions and residencies.

EASS Patrons provide valuable opportunities for emerging artists in developing professional practice as they embark on their artistic careers, and play an incredibly important in supporting and invigorating Canberra's art scene.

In 2015 the School of Art is excited to have several new awards, including the Country to Coast Exhibition and Residency Prize awarded by Barbara Holloway and Helen Maxwell; the Crafted/Tuggeranong Arts Centre Sculpture Commission jointly awarded by Crafted Inc and Tuggeranong Arts Centre which offers mentorship of the Artillion workshop to develop and deliver outdoor artworks for The Brindabella Residences; the Margaret Munro Prize offered by Margaret Munro OAM for $2000 and a group exhibition in the SOA Foyer Gallery; and the .M Contemporary Exhibition Prize for a show at .M Contemporary Gallery in Sydney.

The 2015 EASS Award winners are listed below. 

Awards and Scholarships

Boronia EASS Prize:

  • Anna Maree O’Neale
  • Clare Solomon
  • Hannah Gason
  • Harriet Lee Robinson
  • Frances Spurgin

John and Elizabeth Baker Sculpture Scholarship: Amelia Chapman

Cox Architecture EASS Prize: Rebecca Selleck

ACT Legislative Assembly Prize:

  • Christine Ramsey
  • Brooke Jarvis

With honourable mentions for the following students:

  • Louella Raynold
  • Kirrily Humphries
  • Cat Freeman
  • Sally O’Callaghan

Australian Decorative and Fine Arts Society Canberra Award: Hannah Gason

Paul Ross Bambury Prize: Janis Lejins

Patsy and Kevin Payne Prize: Miriam Slater

Hiroe and Cornell Swen Hand-building Award: Eden Reni

Acquisitions

  • Ned Bott
  • Zoe Brand
  • Alexandra Butler
  • Amy Campbell
  • Alison Ford
  • Hannah Gason
  • Tundi-Rose Hammond
  • Jess Higgins
  • Kirrily Humphries
  • Mikhaila Jurkiewicz
  • Chloe Manning
  • Anna-Maree O’Neale
  • Sally O’Callaghan
  • Christine Ramsey
  • Louella Raynolds
  • Mary Strachen
  • Sian Watson

Subscriptions

NAVA Ignition Prize for Professional Practice: Ashley St George

Australian Wood Review: Clare Solomon

Art Monthly Subscription Award :

  • Thomas Pearson
  • Janis Lejins

Materials Awards

Thor’s Hammer Materials Award: Christopher ‘Walrus’ Dalzell

The Eckersley’s Art & Craft Materials Award: Cat Freeman

Fyre Gallery works on paper Award: Kelly Hayes

The Sydney Canvas Company Prize for Painting: Rowan Kane

Clay Works: Eden Reni

Ceramic Art & Perception: Alya Khan

Ceramics Technical: Sue Hewat

Australian Ceramic Journal: Anna O’Neale

Exhibition Awards

Alliance Française Exhibition Award:

  • Sue Hewat
  • Rosanna Parkes
  • Christine Ramsey
  • Sally O’Callaghan
  • Lucy Chetcuti

ANCA Exhibition Award: Sanne Koelemij

Belconnen Arts Centre exhibition Award:

  • Janis Lejins
  • Madisyn Zabel
  • Ned Bott
  • Hannah Gason
  • Clare Peters

Belconnen Community Centre Gallery@BCS  Exhibition Award: Cat Freeman

Belconnen Community Centre Gallery@BCS  ‘Springboard’ Group Exhibition:

  • Francesca Bleeker
  • Tundi Rose Hammond

Canberra Grammar School Exhibition Award:

  • Sally O’Callaghan
  • Sian Watson
  • Jess Higgins
  • Tundi Rose Hammond

Canberra Museum and Gallery Exhibition Award: Hilary Hanrahan

Canberra Potters Society joint exhibition Award:

  • Sue Hewat
  • Mahala Hill
  • Alya Khan
  • Anna-Marie O’Neale
  • Eden Reni

CAPO Curatorial Award:

  • Gemma Pike
  • Oscar Carpezio

Craft ACT: Craft and Design Emerging Contemporaries: National Exhibition Award:

  • Mahala Hill
  • Pia Nemec
  • Madisyn Zabel
  • Simon Azzopardi
  • Tundi-Rose Hammond

Form Studio and Gallery exhibition award:

  • Kirrily Humphries
  • Octavio Garcia Alvarado

The Front Gallery and Café Exhibition Award: Ned Bott

Kin Gallery Outstanding Graduate Award: Morven Downie

Strathnairn Arts Exhibition Award:

  • Kirrily Humphries
  • Christine Ramsey

Tuggeranong Arts Centre Exhibition Award: Jess Higgins

Residency and Exhibition Awards

CCAS Russell Kennedy Lawyers Studio Residencies:

  • Alycia Moffatt
  • Cat Mueller
  • Tom Buckland
  • Janis Lejins

Canberra Glassworks residency award: Hannah Gason

Canberra Grammar School Residency Award:

  • Chelsea Lemon
  • Sian Watson
  • Alya Khan
  • Rebecca Selleck

Canberra Potters Society Residency Award:

  • Anna-Marie O’Neale
  • Mahala Hill

M16 Residency Award:

  • Frances Spurgin

Megalo Print Studio Residency:

  • Alycia Moffatt
  • Estelle Briedis-Spellman
  • Rebecca Setnicar

PhotoAccess Residency and Exhibition Award:

  • Mikhaila Jurkewicz
  • Casey Crockford

Strathnairn Arts - the Anita McIntyre Award for Ceramics Residency and Exhibition: Sue Hewat

Strathnairn Arts Foundry Residency Award: Sian Watson

Sturt: Australian Contemporary Craft & Design Residency Award: Chelsea Lemon

New Awards

Viridian Press Print Edition Prizes: Joshua Sleeman-Taylor

CCAS Canberra City Framing Exhibition Award: Sanne Koelmij

.M Contemporary Exhibition Prize: Sian Watson

Country to Coast Exhibition and Residency Prize: Hannah Gason

Crafted/Tuggeranong Arts Centre Sculpture Commission: Sian Watson

Margaret Munro Prize:

  • Mahala Hill
  • Sian Watson
  • Cat Mueller

Boronia Alumni Acknowledgement Prize: Hannah Quinlivan

The Peter and Lena Karmel Anniversary Prize: Rebecca Selleck

Updated: 15 December 2015/ Responsible Officer:  Head of Office / Page Contact:  Web Publisher